Дуже любила Бога і свій знедолений український народ

 Трускавецька та солецька вчителька, українська поетеса, закохана у Франка, німкеня, котра всім серцем полюбила Україну, глибоко релігійна людина і глибоко нещасна у шлюбі, емансипована жінка, мати трьох дітей та шляхтянка, горда та добра водночас – це все про Юлію Шнайдер, котру ми знаємо під іменем української поетеси та письменниця Уляни Кравченко. А якщо точніше, то насправді ми її знаємо дуже мало, або й не знаємо взагалі.

 Щоб більше дізнатися про ту, котра вчителювала у Трускавці, для котрої Трускавець та Дрогобиччина стали так само рідними, як Миколаїв, де народилася, та Перемишль, де померла, музей історії Трускавця організував та провів сьогодні, 29 вересня, вечір спогадів про Уляну Кравченко «Одкровення душі». Модератором заходу виступила старший науковий співробітник музею Любов Константинова, а долучилися до того, щоб пізнати творчість поетеси діти, дорослі, професійні музейники та історики, любителі поезії, всі, кому цікава ця незаслужено забута постать в українській літературі.

 Любов Константинова розповіла про дитинство та юність поетеси, про її стосунки з Іваном Франком, про її невдалий шлюб та вчителювання. Натомість про останній, перемиський період життя Уляни Кравченко розповіла директорка музею Устияновича та Кравченко в Миколаєві Марія Ганич. Вона зачитала спогади учениці Перемиської гімназії Ольги Дзядик, котру вчила донька Уляни Кравченко Нуся Нементовська і котра жила в поетеси, називаючи її ласкаво бабунею. Зі спогадів Ольги Дзядик постає шляхетна жінка, котра не нарікає на долю, а ділиться добром, вірою, теплотою душі з ближніми. «Вона дуже любила Бога та свій знедолений український народ», - згадує у записах, які й досі ніде не надруковані, Ольга Дзядик.

 Вечір спогадів прикрасили поетичні та пісенні виступи. Софійка Салань зачитала уривок з листа Уляни Кравченко, Марія Курищук, Марія Ганич та Лілія Собко – вірші поетеси. Під впливом творчості Уляни Кравченко трускавецька поетеса Лілія Собко надихнулася на написання віршів, один з яких присвятила власне Жінці з великої літери Уляні Кравченко.

 Чудові пісні виконали Роман Білінський та Юната Аторвін, переможці конкурсу духовної поезії та пісні «Радуйся, Маріє!», котрий проходив нещодавно у Трускавці. Історією з піаніно Уляни Кравченко поділився Почесний голова «Ради Старійшин» Трускавця Борис Кривко.

 Подякували організаторам та всім присутнім директорка музею Галина Коваль та міський голова Андрій Кульчинський.

 «Я завжди з радістю приходжу на заходи в наших трускавецьких музеях, які дають не лише нові знання, але й відпочинок душі, натхнення та зразки для наслідування. Сьогодні ми наново відкрили для себе Уляну Кравченко, яка навчала наших дідусів чи бабусь у Трускавці, пізнали її як поетесу та як мужню жінку, котра не зламалася під ударами долі, не озлобилася на життя, а навпаки, пронесла свій тягар з гордо піднятою головою і могла підбадьорити інших. Щиро вдячний вам за те, що організовуєте такі заходи, і вам, які приходите сюди, до наших музеїв, щоб зустрітися тут з мистецтвом, культурою, постатями нашої славної історії», - зазначив у подячному слові міський голова Андрій Кульчинський.

Місто Трускавець

Трускавець - курортне тихе містечко, яке розміщене в живописній місцевості Прикарпаття. Трускавець є популярним бальнеологічним курортом України, який має багато лікувальних мінеральних вод.

Андрій Кульчинський

Контакти

 Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
 Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
 Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
  +38 (03247) 5-14-49
  +38 (03247) 6-77-01
  вул.Бориславська,2
м.Трускавець, 82200
Місце розташування

Підтримуйте зв'язок